english version polska wersja
aktualności
ośrodek
program leczenia
kadra
galeria
co robimy
  - sport
  - kuźnia
  - tai-chi
  - łucznictwo
  - garncarstwo
realizacje, projekty
ważne adresy
kontakt z nami [e-mail]

KUŹNIA


W ośrodku działa kuźnia, wybudowana w stylu japońskim. Jest to już druga kuźnia w ośrodku, powstała w oparciu o doświadczenia z funkcjonowania pierwszej.  Grupa pacjentów skupionych przy liderze praktykuje kucie mieczy japońskich. Klimat tego przedsięwzięcia najlepiej odda felieton naszego lidera.

 

 

KUCIE MIECZA JAPOŃSKIEGO

Każdy młody człowiek oglądając swój pierwszy w życiu film japoński o samurajach niewątpliwie znajdzie się - przynajmniej chwilowo- pod wpływem magii miecza japońskiego. Moja młodzieńcza fascynacja tym tematem zmaterializowała się w końcu po wielu latach w pracownie - kuźnię, gdzie wraz z grupą kilku pacjentów ośrodka zaczęliśmy początkowo trochę po omacku a później korzystając z fachowej opieki pana Krzysztofa Panasa z Łańcuta uczyć się trudnej starodawnej techniki skuwania stali na miecz.

Nie ma sensu po raz kolejny opisywać historii miecza z czego się składa itd. jest już dużo materiałów na ten temat zarówno w sieci jak też literatury. Chcę za to napisać kilka słów o przygodzie jaką jest dla nas próba nauczenia się wykonania tak wysublimowanej technicznie rzeczy.

Po pierwsze trzeba zbudować kuźnię. W naszym przypadku jest to drugie podejście , pierwsza choć byliśmy bardzo szczęśliwi po jej ukończeniu, nie zdała egzaminu było w niej zbyt gorąco latem. Piękna praca - budowa czegoś od podstaw w grupie samo to jest już wymarzoną okazją terapeutyczną ( główna idea MONARU w wykonaniu Marka Kotańskiego). Zgromadzenie niezbędnego sprzętu i nauka operowania nim , godziny spędzone na studiowaniu literatury fachowej to krok następny. Niby truizm ale nauka której uczeń sam szuka to przecież ideał studiowania. A potem próby rozczarowania błędy i wreszcie po miesiącach pierwsze drobne efekty, czuliśmy się jak nowi Kolumbowie.


 Mamy kilku stałych sponsorów naszej pracy , nawet przez chwilę nie zastanawiali się czy nam w tym pomagać- chwała im za to . A może po prostu zadziałała na Nich tak jak na nas magia miecza japońskiego.

Majdan Kozic Dolnych sierpień 2003r.
Pająk Grzegorz