english version polska wersja
aktualności
ośrodek
program leczenia
kadra
galeria
co robimy
  - sport
  - kuźnia
  - tai-chi
  - łucznictwo
  - garncarstwo
realizacje, projekty
ważne adresy
kontakt z nami [e-mail]

 


OŚRODEK REHABILITACYJNO - READAPTACYJNY MONAR MAKONDO
w MAJDANIE KOZIC DOLNYCH.Rys historyczny

Początkiem dla rozwoju polskiego systemu pomocy osobom uzależnionym stał się, powstały w 1978 roku pierwszy Ośrodek leczenia narkomanów  "Monar" w Głoskowie. Jego twórcą został, znany dzisiaj na całym świecie, psycholog Marek Kotański. W latach 80. Monar przyjął formułę Stowarzyszenia i powołał do życia sieć placówek leczniczo- rehabilitacyjnych i poradni ambulatoryjno-diagnostycznych. W 1987 roku, z inicjatywy osób, które propagowały idee Monaru, powstał kolejny ośrodek - o wdzięcznej nazwie Makondo, obecnie jeden z najlepszych ośrodków w Polsce, zajmujący się pomocą ludziom uzależnionym od środków psychoaktywnych.
 


Przeznaczenie.

Do ośrodka przyjmowane są osoby z terenu całej Polski, które ukończyły 18-ty rok życia, uzależnione od różnorodnych substancji psychoaktywnych, jak również alkoholu, bez względu na płeć, pochodzenie.

 

Lokalizacja.

Ośrodek zlokalizowany jest we wschodniej części Polski, w niewielkiej, malowniczej wiosce Majdan Kozic Dolnych, położonej 30 kilometrów od Lublina. Otoczony jest połaciami zieleni, lasów, łąk, pól uprawnych co dodaje swoistego uroku, szczególnie wiosną i latem. Do ośrodka dojechać można z Lublina autobusami PKS kursującymi do Majdanu Kozic Górnych lub do Majdanu Kawęczyńskiego. Następnie dojść ok. 2 km.
Sama nazwa "Makondo" posiada podwójny rodowód. Składają się na nią pierwsze litery nazwy miejscowości Majdan Kozic Dolnych. Można ją również wywieść z powieści Marqueza "Sto lat samotności", gdzie Makondo oznacza nierealne, magiczne miejsce.
 

 


Ośrodek mieści się w budynku starej, jednopiętrowej szkoły, gdzie dawne sale lekcyjne zastępują dziś przytulne i ciepłe pokoje urządzone przez samych pacjentów. W budynku znajduje się obszerna jadalnia i kuchnia, w której  pacjenci sami przygotowują posiłki, pokój wychowawców i pokój przeznaczony do terapii indywidualnej oraz przestronna sala, w której odbywają się zebrania społeczności terapeutycznej. Na terenie ośrodka znajduje się kuźnia oraz boisko sportowe. Szereg małych zabudowań mieści kolejno: siłownię, stolarnię, garaż oraz pomieszczenie przeznaczone do hodowli zwierząt. Opieka nad utrzymaniem tych pomieszczeń powierzona jest samym pacjentom, którzy odpowiedzialni są za ich wykorzystanie, czystość i renowację. Stworzone są także odpowiednie warunki pod uprawę warzyw.
 

Ośrodek Majdan Kozic Dolnych realizuje program partnerski EQUAL "wyjść na prostą" dotyczący pomocy w wejściu na rynek pracy osobom skazanym więcej informacji na stronie www.oic.lublin.pl/equal/index.html

Ośrodek posiada umowę z lubelskim oddziałem NFOZ http://www.nfz-lublin.pl

 

 

DROGA DO MAKONDOOśrodek Makondo położony jest 35km na południowy - wschód od Lublina. Jest kilka możliwości dojazdu do naszego domu:

PKS - odjazdy z Dworca Głównego PKS. Bilet kupujemy do miejscowości Majdan Kozic Górnych (koszt ok 7zł). Po ok godzinie wysiadamy na przystanku końcowym i udajemy się w 30min spacer kamienną drogą w kierunku Makondo (kierowca wskaże drogę).

Prywatny bus "OmniBUS" - Tutaj mamy dwie opcje dojazdu:
- Pierwsza trasa prowadzi z ul.Ruska w Lublinie do Majdan Kawęczyński. Busy na tej trasie zatrzymują się również na Dworcu Płd. PKS (obok Głównego PKP). Gdy wysiądziemy na końcowym przystanku idziemy w lewo żwirową drogą ok. 2 km. Kiedy dojdziemy do skrzyżowania gdzie po lewej zaczyna się droga asfaltowa to skrecamy w prawo aby po 100m znależć się przed bramą Ośrodka. W razie wątpliwości pytać kierowcy.
- Druga natomiast opcja to bus z Dworzec Płd. PKS do Krzczonów. Bilet kupujemy do miejscowości Chmiel. Wysiadamy przy kościele. Odnajdujemy dom nr55, wchodzimy na podwórko i kierujemy sie pod górkę, prostą, polną drogą, która prowadzi pod sam ośrodek

Taxi - koszt podróży do 100zł ( warto negocjować )


Wyświetl większš mapę