english version polska wersja
aktualności
ośrodek
program leczenia
kadra
galeria
co robimy
  - sport
  - kuźnia
  - tai-chi
  - łucznictwo
  - garncarstwo
realizacje, projekty
ważne adresy
kontakt z nami [e-mail]

 

TAI-CHI


W ośrodku istnieje grupa tai chi. Skupia ona osoby ćwiczące styl Yang tai chi. Naszymi nauczycielami są osoby, które uczyły się u mistrza Zhanga z Polsko-Chińskiego Stowarzyszenia Wu Shu "Nan Bei". Uczeń mistrza Zhanga Jakub Dutkiewicz prowadził kilkudniowe treningi tai chi w Ośrodku. Osoby ćwiczące tai chi biorą również udział w seminariach tai chi organizowanych przez środowisko lubelskie związane z tai chi, na które zapraszani są uznani nauczyciele. Na co dzień pacjenci dysponują edukacyjnym sprzętem video i CD.
 


 

 

" Powolne ruchy pod drzewami, oddech jak delikatny powiew, połączenie z naturą w jej kojącym rytmie. Głowa, ramiona, ręce, tułów, nogi i stopy poruszają się zgodnie, bez zatrzymania, płynnie, bez napięcia, jakby wpływało się w nowy, wszystko przenikający żywioł; inny czas, inna przestrzeń..." (P. Crompton "Tai chi").

 

 

 Ośrodek to dla pacjentów miejsce gdzie odnajdują się na nowo, miejsce do zastanowienia się nad sobą. Osoby uzależnione w związku z ich dotychczasowym stylem życia odczuwają pustkę. Sztuka i filozofia tai chi dobrze wypełnia tę, wolną przestrzeń.  Tai chi należy do wewnętrznych, miękkich sztuk walki. Pacjenci uprawia jacy tę chińską sztukę miękkich i delikatnych ćwiczeń mówią, że daje im ona spokój, odprężenie, równowagę, spełnienie, uzyskanie harmonii ducha z ciałem. O tai chi mówi się, że jest to medytacja w ruchu. Trening tai chi uwalnia od przyziemnych myśli, skierowuje je na wyższy poziom, prowadzi do rozwoju duchowego.

Z tai chi ściśle łączy się koncepcja yin-yang. Terminy te odnoszą się do sił twórczych, które nieustannie się zmieniają, oddziałując na siebie w ten sposób, że działanie jednej budzi działanie drugiej. Wyrazem koncepcji yin-yang jest diagram " Najwyższa Jedność". Dowodzi on, że w świecie zjawisk żaden aspekt nie występuje w formie czystej, zawsze zawiera coś ze swej przeciwności. Koncepcja ta może być pomocna w analizowaniu wielu typów aktywności człowieka i jest szerokim polem do przemyśleń dla adeptów tai chi.  

Warto wspomnieć jeszcze o praktykach chi-kung należących do sztuk walki, w tym także do tai chi. Chi-kung oznacza pielęgnowanie chi- wewnętrznej energii człowieka. Wykonując chi-kung przyjmuje się określone postawy, reguluje się oddech oraz koncentruje siły umysłu. Jest to uznany i skuteczny system pielęgnowania zdrowia. Terapia chi-kung stwarza organizmowi możliwość powrotu do stanu normalnego. System ten może być nieoceniony dla pacjentów, którzy często cierpią na różnego rodzaju somatyczne dolegliwości.