Siła spędzania wspólnie czasu w terapii uzależnień: Budowanie relacji, motywacja i wsparcie.
Weekend w Ośrodku Monar jest czasem, który staramy się jak w największej mierze spędzić wspólnie. Z reguły w sobotę wszyscy razem sprzątamy dom i nasze pokoje, a następnie zarówno w sobotę jak i niedzielę mamy integracje- czyli kreatywne, wspólne spędzanie wolnego czasu. Mogą to być zarówno aktywności sportowe czy zabawy na boisku albo i w domu, ale po co siedzieć w domu jak na dworze jest taka piękna pogoda? 🙂
Oprócz tego w ten weekend udało sie nam również pojechać do kina, co było ciekawą odmianą od dnia codziennego.
W ten weekend także obchodziliśmy urodziny naszego kolegi. Oczywiście było ciasto, prezenty i przyjęcie urodzinowe. Wszystko minęło we wspaniałej atmosferze.
Zazwyczaj nasze weekendowe wieczory kończą się wspólnie oglądanym filmem na sali społeczności, i tym razem też nie było inaczej.
Spędzanie wspólnie czasu w terapii uzależnień odgrywa dla nas istotną rolę i ma wiele korzyści dla procesu leczenia i powrotu do zdrowia. Oto kilka powodów, dlaczego jest to ważne:
1. Tworzenie relacji i zaufania: Spędzanie czasu razem w terapii uzależnień pozwala nam i terapeucie na budowanie silnej relacji i zaufania.
Często mamy trudności z ujawnianiem swoich problemów i uczuć na terapii uzależnień, więc spędzanie czasu w bezpiecznej i wspierającej atmosferze sprzyja otwarciu się i nawiązaniu silnej więzi.
2. Wzmocnienie motywacji: Wspólne spędzanie czasu w terapii uzależnień może pomóc nam w wzmocnieniu motywacji do zmiany i powrotu do zdrowia. Terapeuci mogą wykorzystać ten czas oraz pomóc w identyfikacji i rozwijaniu zdrowych celów życiowych.
3. Uczenie umiejętności społecznych: Wspólne spędzanie czasu w terapii uzależnień umożliwia nam naukę i rozwijanie umiejętności społecznych. W grupach terapeutycznych, czyli społeczności takiej jak nasza, możemy uczyć się komunikacji, empatii, radzenia sobie z konfliktami i budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi.
4. Wykorzystanie czasu w sposób konstruktywny: Spędzanie czasu razem w terapii uzależnień daje nam możliwość korzystania z konstruktywnych zajęć i aktywności, które mogą pomóc w odkrywaniu nowych zainteresowań, rozwijaniu umiejętności i odwracaniu uwagi od głodów czy problemów z “zewnątrz”
5. Wsparcie emocjonalne: Terapia uzależnień może być trudnym procesem, który wiąże się z różnymi emocjami, takimi jak frustracja, smutek, lęk czy złość.
Spędzanie czasu razem daje nam możliwość udzielenia sobie nawzajem wsparcia emocjonalnego i pomocy w radzeniu sobie z trudnościami, które mogą się pojawić w trakcie leczenia.
6. Budowanie sieci wsparcia: Wspólne spędzanie czasu w terapii uzależnień umożliwia nam, uzależnionym nawiązywanie kontaktów z innymi osobami, które również zmierzają do zdrowia i powrotu do życia wolnego od uzależnienia. Tworzenie sieci wsparcia jest kluczowe w procesie zdrowienia i utrzymania trwałej zmiany.
Spędzanie czasu w terapii uzależnień jest ważne nie tylko dla indywidualnego postępu terapeutycznego, ale również dla rozwijania zdrowych relacji, uczenia się nowych umiejętności społecznych i budowania wsparcia społecznego. Terapia, która uwzględnia tę interakcję i wspólne działania, może przyczynić się do bardziej efektywnego leczenia i długoterminowego powrotu do zdrowia.
Dobrze jest spędzać konstruktywny czas z ludźmi, którzy Cię w pełni rozumieją i akceptują. To właśnie takie momenty zbliżają nas najbardziej. 😉