Terapia społecznościowa: Siła grupy w leczeniu uzależnień
W Naszym Ośrodku główną formą terapii oprócz terapii indywidualnej jest terapia społecznościowa.
Terapia społecznościowa w leczeniu uzależnień polega na tym, że osoby zmagające się z uzależnieniem spotykają się razem w grupie. W naszym domu takie społeczności są codziennie o 20:00 na tak zwanej “sali społeczności”.
W takiej grupie możemy rozmawiać o swoich trudnościach, obawach i osiągnięciach. Ważne jest, abyśmy czuli się bezpiecznie i otrzymywali wsparcie od innych uczestników. Uczymy się pomagać sobie nawzajem emocjonalnie i dzielić się wiedzą na temat radzenia sobie z uzależnieniem.
W terapii społecznościowej ważne jest uczenie się od siebie nawzajem. Wszyscy przeszliśmy przez podobne problemy, i możemy lepiej zrozumieć i pomóc sobie wspólnie. Dzielenie się swoimi historiami, osiągnięciami i trudnościami pomaga w budowaniu więzi i wzajemnym wsparciu.
Terapia społecznościowa może odbywać się na różne sposoby. Może to być terapia grupowa, gdzie spotyka się grupa pacjentów którzy są przypisani do danego terapeuty i regularnie prowadzone są zajęcia i warsztaty. Jest to także jest to przestrzeń aby mówić o rzeczach o których nie jest się jeszcze gotowym mówić na forum.
Jest również społeczność “wieczorna”, która odbywa się u nas codziennie. To właśnie tam mamy możliwość podzielić się swoimi odczuciami, dostawać bądź czytać zadania terapeutyczne czy omawiać sprawy ważne dla naszego domu.
W terapii społecznościowej ważne jest aktywne uczestnictwo każdego za nas. Decyzje co do funkcjonowania naszego domu czy zadania jakie dostanie poszczególny z nas, wybierane są za pomocą głosowania, tak aby wszyscy czuli się częścią tego miejsca.
Każdy ma coś do przekazania na podstawie swojego doświadczenia, co jest cenne dla innych. Terapeuci pełnią rolę moderatorów, zapewniając strukturę i bezpieczeństwo w grupie, jednocześnie dając przestrzeń dla autonomii i wzajemnego wsparcia.
Terapia społecznościowa ma wiele korzyści dla nas, osób zmagających się z uzależnieniem.
Dzięki społeczności terapeutycznej można nawiązać nowe zdrowe relacje, nauczyć się lepiej komunikować z innymi i znaleźć inne sposoby radzenia sobie z trudnościami, które nie polegają na używaniu substancji uzależniających.